TAJLANDIA (AZJA PD-WSCH): SKĄD WYLECIEĆ I GDZIE LĄDOWAĆ 1/3 (KOSZTY PRZELOTU)


Tak jak obiecywałem poniżej kilka moich praktycznych doświadczeń odnośnie wybierania miejsca wylotu i przylotu. ✈

Wybierając miejsce wylotu i lądowania polecam uwzględnić trzy podstawowe czynniki:
💲 CENA (przelotu/ dojazdu do przelotu)
🕙 CZAS (dojazdu do lotniska/ przelotu/ oczekiwania na przesiadki)
🌍 KIERUNEK DALSZEJ PODRÓŻY


KOSZTY PRZELOTU 💲💲💲
Cena samego biletu to główny składnik kosztów przejazdu i zawsze patrzymy na niego jako pierwszy, natomiast warto też uwzględnić cenę dojazdu do lotniska i z lotniska docelowego.
Np. Dla osób, które wyjeżdżają z Wrocławia śmiało można rozważać wylot pomiędzy Warszawą, Krakowem, Berlinem a Pragą natomiast koszt i czas dojazdu do lotniska będzie znacznie się różnił dla każdej z tych lokalizacji. Jeżeli wybieracie się stopem to taki koszt niespecjalnie będzie wart uwzględniania, natomiast przy wyborze innego środka transportu warto sobie skalkulować co jest tańsze i szybsze. Czasami zaoszczędzimy kilkadziesiąt złotych na tańszym locie tylko po to by później zostawić dwa razy tyle na dojazd do lotniska (Np. różnica w dojeździe do Warszawy a do Berlina). Ta samą zasadą rządzi się kupowanie tanich lotów po Europie. … czasami po prostu nie warto oszczędzać 150 zł na lot bo i tak je wydamy później na dojazd.

Oczywiście wszystko to zależy od miejsca, z którego startujemy i dostępności możliwości dojazdowych.
Warto też zwrócić uwagę czy lotnisko znajduje się w mieście czy poza nim. O ile większość Polskich lotnisk jest blisko przy miastach, bądź dojazdy do nich komunikacją miejską nie przekraczają 10 zł to już te w Niemczech, Belgii czy Francji mogą być oddalone o kilkadziesiąt kilometrów, z dojazdami w okolicach 10-20 euro. (TIP: FLIX BUS zatrzymuje się na lotniskach w Berlinie skąd można tanio wyrwać lot).

Samochodem zawsze najwygodniej. Jedziesz w paczce to koszt się rozłoży a czas i wygoda będą razem z tym. Jedziesz sam? Patrz na rozwiązania typu grupy dojazdowe na FB albo Bla Bla Car. Przy nutce szczęścia będziesz miał koszt dojazdu pokryty przez pasażerów, którzy pojadą z tobą. Gdy lotnisko jest przy mieście to darmowy parking zawsze się znajdzie, natomiast jeżeli chcesz zaoszczędzić na parkowaniu przy lotniskowych parkingach to poszukaj parkingu typu Park&GO. Zazwyczaj znajdują się w okolicy kilku kilometrów od lotniska i w większości posiadają tani lub darmowy transfer na lotnisko (ostatnim razem zapłaciłem 150 zł na 20 dni postoju z dojazdem w dwie strony dla 5ciu osób).


TANIE MIEJSCA WYLOTÓW:
Spośród lotnisk, które mogę określić najtańszymi ze względu na regularność dobrych cen, jakie się tam pojawią, mogę śmiało wymienić: Warszawa, Berlin, Frankfurt. Monachium (najtańsze loty są z Niemiec), Praga, Kraków.
Wyboru dokonajcie pod kątem waszej własnej lokalizacji, natomiast jeżeli szukacie lotu w dobrej cenie z dobrym tanim dojazdem, polską obsługą to śmiało możecie skupić się na Warszawie.


Jeżeli szczególnie zależy mi na budżecie to dodatkowo sprawdzam loty z Amsterdamu, Brukseli, Londynu, Oslo, Sztokholmu, tak naprawdę z każdej wielkiej metropolii w Europie, do której można dolecieć za max 200-300 zł. W tych Lokalizacjach często pojawiają się loty za 1000-1200 zł i po prostu opłaca się zainwestować w dolot/dojazd do danej lokalizacji. Oczywiście w takich wypadkach czas nie jest dla mnie priorytetem i godzę się na kilka godzin przesiadki i dolotu.

Jeżeli chodzi o tanie opcje lądowania w Tajlandii to Bangkok nie ma tu sobie równych. Regularnie też można znaleźć rozsądną opcję do Phuket czy Krabi, dlatego czasem warto zdecydować się na nie jeżeli pasuje to do waszego planu podróży. Ogólnie podobna zasada jak w przypadku wylotu z Polski. Jeżeli nie zależy ci na zwiedzaniu Bangkoku to lepiej dopłacić za bezpośredni lot niż dopłacać do dolotowych oszczędzając 100zł.

By nie zawalić was zbyt dużą informacją rozbijam ten artykuł na 3 części, dwie pozostałe pojawią się niedługo.

Jeżeli masz pytania bądź inne doświadczenia to dawaj znać 😊


Ciaooo

Piotr Kądziela

Mantra.Travel

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.