TAJLANDIA (AZJA PD-WSCH): SKĄD WYLECIEĆ I GDZIE LĄDOWAĆ 3/3 (KIERUNEK DALSZEJ PODRÓŻY)


Trzecia część podpowiedzi w temacie optymalizacji wyboru biletu do Tajlandii. Będzie trochę o lotniskach w Tajlandii trochę o możliwych kierunkach podróży. Mam nadzieje, że po tym artykule jeszcze lepiej będzie czuć co jest odpowiednie dla waszych potrzeb, natomiast jakby dalej były wątpliwości to piszcie komentarze bądź wiadomości.


KIERUNEK DALSZEJ PODRÓŻY
Kwestie miejsca wylotu mamy już załatwioną w poprzednich dwóch częściach tego tematu, natomiast kupując bilet zawsze jest jeszcze to drugie okienko, w którym trzeba wpisać miejsce docelowe lotu, a bez którego się nie obejdziemy. Tak więc zabierzmy się za to okienko.

Najważniejsze lotniska w Tajlandii.


 BANGKOK
Znajdują się tu dwa lotniska Suvarnabhumi i Don Muang.

Zdecydowanie interesuje was to pierwsze lotnisko, ponieważ te drugie służy głównie do przelotów wewnątrz krajowych i regionalnych lotów po krajach azjatyckich. Suvarnabhumi jest jednym z największych lotnisk na świecie i jednym z największym obrotem pasażerów (i cały czas rośnie). Możecie znaleźć do niego mnóstwo połączeń z Europy. Na lotnisku znajdziecie wszystko czego potrzebuje podróży, od kawy po masaż. Dla a dla potrzebujących masażu, tanich zakupów i jedzenia polecam Piętro B.
Transport do miasta Airport Linkiem (30-50 THB) jak i taksówki nie wyniszczają budżetu, jeżeli przypilnujemy by był włączony taksometr (ogólnie lotnisko ma system, gdzie płaci się taryfę lotniskową 50 THB i oni zapewniają wsadzenie do hipotetycznie uczciwej taksówki, więc zdecydowanie trudniej się naciąć niż kilka lat temu) to powinniśmy zapłacić od 30-50 zł ( w zależności od miejsca i kosztów autostradowych).

Strategiczną wiedzą jest by pamiętać, że jeżeli chcecie lecieć w dalsze rejony kraju to większość połączeń tego typu jest z tego drugiego lotniska (Don Muang). By tam się dostać najłatwiej wziąć taksówkę, koszt będzie różny w zależności od korków na autostradach, dodatkowo będzie trzeba zapłacić za autostradę (łączny koszt oscyluje pomiędzy 350-500 THB).
Szukasz cięć kosztów? Zawsze czeka na Ciebie komunikacja miejska z przyjemną panoramą Bangkoku z okien Airport-Linka. By zrobić transfer z lotniska na lotnisko nie wystarczy sam Airport-Link, miasto dba o to byś się nie znudził, więc opcji dojazdu masz z kilkanaście natomiast moją ulubioną jest:
AirpotrLink lotniska do stacji Phay Thai (ok 50 THB)
Przesiadka do BTS stacja Phaya Thai do Mo Chit (ok 40 THB)
Przesiadka do Autobusu A2 lub A1 (ok 20THB)
Oczywiście zajmuje to więcej czasu, ale co człowiek poradzi na zakorkowane miasto :)


Jest też myk, który pozwala to przeskoczyć. Zamiast robić transfer pomiędzy lotniskami można kupić lot w Thai Smile, która jako jedyna oferuje loty krajowe z lotniska Suvarnabhumi. Ta linia lotnicza często nie pokazuje się w multiwyszukiwarkach natomiast jest zdecydowanie najlepszą wewnętrzna linią lotniczą w Tajlandii. W czasie przelotu dostaniecie wodę i ciepłe kanapeczki a 20kg bagaż będzie w cenie biletu. Cenowo jest podobna do innych, ale w trybie last minute może nie być już tak tanio.


Lądowanie na lotnisku w Bangkoku polecam po pierwsze wszystkim, można znaleźć stąd mnóstwo lotów połączeń oraz innych rodzajów transportu w inne części kraju, do tego zawsze jest okazja by zwiedzić samo miasto.


Pod kątem dolotu do Hat Yai na jedną z naszych wycieczek Bangkok jest dobrym wyborem. Pozwala na transport do Hat Yai na wiele alternatywnych sposobów. I tak oprócz wielu linii lotniczych znajdziecie pociągi, autobusy, vany a jakby ktoś chciał to i jazda stopem nie byłaby problemem ;) Natomiast zdecydowanie polecam lot Thai Smile albo alternatywną linią :) Z wszystkim zdecydowanymi na wyjazd zazwyczaj wspólnie ustalamy takie doloty, więc zazwyczaj jest z górki.


HAT YAI
To lotnisko jest ważne głównie dla uczestników naszej kwietniowej wypray. Jest to miasto docelowe, gdzie odbierzemy was z lotniska. Oczywiście mamy otwarte głowy i chętnie pomagamy rozpracować jak najwygodniejsze przejazdy.
Kto może być jeszcze zainteresowany przelotem do Hat Yai?
- Ktoś to chce mieć łatwy transfer do Langkawi (Malezja).
- Ktoś kto chce mieć transfer do przepięknych wysp morza Andamańskiego (które są ‘hitem sezonu’ w Tajlandii, jeżeli chodzi o egzotyczny chillowy klimat).
- Jeżeli ma się ochotę eksplorować Malezję zaczynając od jej południowej strony.


CHIANG MAI
Tu nie ma się co za wiele rozwijać. Lotnisko położone bardzo blisko miasta, więc za 30 THB można dostać się do centrum komunikacją miejską. Loty do Chiang Mai są zazwyczaj kilka stówek droższe, ale jak kogoś to nie boli to polecam szczególnie tym którzy zaplanowali zwiedzać Tajlandię od Północy do Południa, bądź planują szybki transfer do Laosu czy Mianmy.


PHUKET
Myślę, że to lotnisko powinno być interesujące dla wszystkich którzy zainteresowani są uczestnictwem w organizowanych przez nas wyjazdach jak i tych którzy planują ‘klasyczny Tajski trip’.

Lokalizacja lotniska w Phuket jest naprawdę praktyczna i umożliwia skupienie się na eksplorowaniu południowej Tajlandii bez dodatkowego lądowania w Bangkoku. Lotnisko to też jeż praktyczne dla podróżników, którzy nie planują jechać dalej na południe Tajlandii (bądź do Malezji), mogą stąd zacząć swój trip i kierować się na północ do Bangkoku, Kambodży czy Laosu.


KRABI
Ja osobiście lubię to lotnisko. Proste, małe, tanie dojazdy, reszta bardzo podobnie jak Phuket. Jedyna ważna różnica to taka, że z Krabi jest mniej lotów do w innych kierunkach na mapie Tajlandii.


PATTAYA
Dopłacanie kilku stów by tam lądować można nazwać wygodą, ale nie koniecznością. Spokojnie można lądować w Bangkoku by trzy godziny później być w Pattayi za pomocą transferu wanem prosto z lotniska. Tu naprawdę nie ma co więcej pisać 😊


INNE LOTNISKA W TAJLANDII
Jest ich kilkanaście, ale wymienianie ich jest stratą czasu. Mogą wam się przydać w lotach wewnątrz kraju.


INNE LOTNISKA W SĄSIEDNICH KRAJACH
W dobrej ofercie z Bangkoku za 500 zł dolecicie na większość dużych lotnisk w Azji  ( od Manili po Singapur i Tokyo) . Za 1000 zł możecie w regularnych ofertach można znaleźć Australię i Nową Zelandię.

 

Mam nadzieje, że z tą wiedzą będzie wam łatwiej podejmowało decyzję odnośnie zakupu biletu lotniczego.


Ciaoo

Piotr Kądziela

Mantra.Travel

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.