TAJLANDIA: PRZYGOTOWANIE DO WYJAZDU 2/3 (WIZA)


🛃WIZA DO TAJLANDII🛃

Jeżeli masz Polski paszport to zdobycie wizy turystycznej jest jedną z najłatwiejszych rzeczy związanych z wyjazdem. Aby otrzymać taką wizę nie ma konieczności wybierania się do ambasady, zatrudniania agentów wizowych czy innych pośredników. Jeżeli przyjeżdżacie w celach turystycznych na okres do 30 dni to wiza dla Polaków jest darmowa i wydawana na granicy/lotnisku. Przy przekroczeniu granicy otrzymacie pieczątkę VISA ON ARRIVAL która upoważnia do pobytu w Tajlandii przez 30 dni. 


🛃 Aby otrzymać VISA ON ARRIVAL (ENTRY VISA) należy spełnić trzy warunki: 

- paszport ważny minimum 6 miesięcy w momencie wjazdu,

- bilety potwierdzające opuszczenie terytorium Tajlandii w ciągu 30 dni,

- środki finansowe na pobyt (10.000 Baht/osoba, 20.000 Baht/rodzina).


Tak mówi prawo, a w praktyce należy spełnić tylko pierwszy z nich. Nie trzeba mieć biletu powrotnego i nikt nie sprawdzi, ile masz pieniędzy na koncie. Jeżeli ktoś zapyta o bilet powrotny to powiedz, że planujesz Tajlandię opuścić drogą lądową np. jadąc do Kambodży, albo planujesz wylecieć z innego kraju. Ogólnie to przy kilkudziesięciu przekroczeniach tajskiej granicy, jakie mam na koncie, nikt nigdy nie pytał się o pieniądze ani o bilet powrotny. 

Trzeba pamiętać, że długość wizy ‘ON ARRIVAL’ jest zależna od tego w jaki sposób przekroczysz granicę. Jeżeli granicę przekroczysz drogą powietrzną to dostaniesz 30 dni, jeżeli lądową to tylko 15 dni, natomiast drogą wodną również powinieneś dostać 30 dni (spotkałem się z wyjątkami, dlatego sprawdź co wbili ci w paszport).

Przed przekroczeniem granicy/otrzymaniem wizy trzeba również wypełnić kartę wjazdu/wyjazdu (dostaniesz ją na każdej granicy bądź w samolocie). Wypełnienie jej nie jest instrukcją obsługi rakiety i naprawdę każdy da sobie z tym radę (imię, nazwisko, numer lotu itp). Na karcie znajduje rubryka na wpisanie miejsca pobytu w kraju, więc jeżeli takiego jeszcze nie macie to wpiszcie pierwszy lepszy hotel, który wydaje się prawdziwy. Zostawienie tego miejsca pustego zazwyczaj kończy się koniecznością dopisywania. 

Przy wystawieniu wizy celnicy zabiorą część karty (ARRIVAL) a zostawią wam pozostałą (DEPARTURE). Teoretycznie powinniście ją trzymać aż do momentu wyjazdu natomiast, jeżeli jakimś cudem ją zgubicie to nic strasznego się nie dzieje, wypiszecie nową i po sprawie.


🛃🛃A co, gdy przekroczy się okres VISA ON ARRIVAL?

Jeżeli w Tajlandii postanowimy zostać dłużej, niż nasza wiza na to pozwala, to mamy kilka wyjść zależnych od tego, gdzie aktualnie przebywamy i jak bardzo chcemy przeciągać pobyt: 

a) Jeżeli zostaniemy bez wizy o jeden dzień dłużej, to w teorii należy nam się kara 500 THB, w praktyce celnicy puszczają do samolotu bez żadnego problemu. Jeśli przydarzy ci się taka sytuacja to bądź na lotnisku chwilę wcześniej by ewentualne mieć czas na wyprostowanie zawiłości w kasie. 

b) Jeżeli zostaniemy kilka dni dłużej to zapłacimy karę po 500 THB od każdego dnia pobytu.

c) Przeciągania wizy powyżej 90 dni nie polecam, oprócz kary pieniężnej możemy dostać zakaz ponownego wjazdu do Tajlandii. 

Jeżeli zostaniecie skontrolowani przez policję (poza lotniskiem/granicą) a macie przeterminowaną wizę (nawet o jeden dzień) to możecie zostać osadzeni w więzieniu do momentu wyjaśnienia sprawy. Sam nie byłem w takiej sytuacji, ale gdybym był to polecam nie pokazywać paszportu (np, został w hotelu). Wylegitymować się dowodem osobistym i udawać, że nic się nie dzieje. W 99% przypadkach powinno zadziałać. 

Oprócz kary finansowej, za przekroczenie wizy, nakłada się też zakaz wjazdu do kraju zależny od okoliczności i okresu przedłużenia pobytu, np: 

Jeżeli przedłużyło się pobyt o 90 dni i samemu zgłosiło się do władz, to zakaz wjazdu do kraju wyniesie 1 rok.

Jeżeli przedłużyło się pobyt o 90 dni i złapała nas policja, to zakaz wjazdu do kraju wyniesie 5 lat.


🛃🛃🛃Jeżeli faktycznie chcemy zostać trochę dłużej (bez większych konsekwencji) to nie jesteśmy na straconej pozycji, bo mamy przynajmniej trzy rozwiązania:

a) Przedłużenie wizy w Tajlandii - Jedyną racjonalną formą pozostania w kraju, bez konieczności przekraczania granicy, jest udanie się do Immigration Office i aplikowanie o przedłużenie pobytu. Koszt takiego przedłużenia to 1900 THB za dodatkowe 30 dni. Rzadko komu się odmawia takiego przedłużenia. 

b) Visa Run - Czym jest visa run?  Jest to przekroczenie granicy Tajlandii w celu ponownego otrzymania nowej VISA ON ARRIVAL. Szczególnie popularny na granicach lądowych, wśród obcokrajowców, którzy nielegalnie pracują w Tajlandii. 

Rząd Tajlandii walczy ze zjawiskiem ‘visa run’ dlatego regularnie zmieniają się przepisy w tej kwestii. Np. Kiedyś wystarczyło przejść przez granicę i tego samego dnia można było wrócić do kraju, natomiast dziś na wielu przejściach wymaga się by zostać min 24h poza krajem. 

Zbyt wiele pieczątek VISA ON ARRIVAL też wzbudzi podejrzliwość celników. W razie problemów z przejściem do kraju pokażcie, że macie wykupiony lot powrotny poza Tajlandię, co powinno skutecznie załatwić sprawę. 

Pamiętajcie, że w Tajlandii przepisy wizowe są regularnie zmieniane, szczególnie te odnośnie zjawiska Visa Run, więc zawsze sprawdzajcie jaka jest aktualna sytuacja prawna.

Jeżeli podróżujecie po Azji i przekraczacie kilka razy granice Tajlandii to nie musicie się obawiać niczego ze strony celnej. Jeżeli będziecie mieli kilkanaście pieczątek miesiąc w miesiąc to może być już inna gadka. 

c) Wyjazd za granicę w celu wyrobienia wizy dłuższego pobytu. 

W samej Tajlandii nie można wyrobić ani wizy turystycznej, ani pracowniczej itd. Żeby otrzymać taką wizę trzeba aplikować przed wjazdem do kraju, albo tak jak robi to wielu ludzi wybrać się na wycieczkę do jednego z okolicznych państw, gdzie w rządowej placówce Tajlandii (np w Penang czy Vientiane ) można otrzymać wizę. 

Wiza wystawiana jest na okres 90 dni. Jeżeli już przed wyjazdem wiemy, że chcemy zostać w Tajlandii dłużej to można załatwić taką wizę w Ambasadzie Tajlandii w Warszawie (da się to zorganizować drogą pocztową).

Jest możliwość aplikowania o wizy wielokrotnego wjazdu na okres 6 i 12 msc, natomiast nawet z takimi wizami mamy obowiązek opuścić kraj co 90 dni.


Myślę, że te informacje to więcej niż praktycznie potrzeba dla uczestników naszych wyjazdów natomiast dla tych którzy planują podróżować przez wiele miesięcy informacje te są niezbędną podstawą, którą trzeba poszerzyć i zaktualizować zgodnie z własnymi planami podróży. 🌴🌴🌴

Jeżeli wybieracie się do Tajlandii w innych celach niż turystyka to zachęcam do wejścia na stronę Tajskiej Ambasady i poczytania o innych możliwościach.

LINK:

http://www.thaiembassy.org/warsaw/…/services/55429-Wiza.html


Powodzenia

Piotr Kądziela

Mantra.Travel 

Komentarze
* Ten email nie zostanie opublikowany na stronie.